کاشی مقاوم در برابر اسید آلمانی/ Acid Resistant Tile – بخش اول

 

کاشی های ضد خوردگی آلمانی یا به اصطلاح بازار صنعتی کاشی های مقاوم در برابر اسید (Acid Resistant) از جمله محصولات شناخته شده شرکت های اشتویلر-کرام شیمی آلمان و نیز شرکت آلمانی Interbau Blink  می باشند که در بسیاری از صنایع در کشورهای مختلف و حتی صنایع داخلی، نوع و استاندارد پوشش های ضد خوردگی از نوع سرامیک لاینینگ بر اساس این نوع از کاشی یا آجرها تعیین و انتخاب شده است.

ضخامت های معمول در کاشی مقاوم در برابر اسید در مصارف صنعتی ضخامت های ۱۴ تا ۴۰ میلیمتر می باشد و به ضخامت های ۴۰ تا ۱۰۰ میلیمتر نیز آجر اطلاق می گردد.. استاندارد ابعادی این محصولات نیز در گستره ضخامت های تولیدی(۱۴، ۱۸، ۲۰ ، ۲۵، ۳۰، ۳۵، ۴۰ ، ۶۵، ۸۰ و ۱۰۰ میلیمتر) بصورت مستطیل شکل (Split Tiles DS) و در ابعاد ۱۱۵ در ۲۴۰ میلیمتر می باشد.

سایر ابعاد و اشکال نیز  (Shaped Tiles)از جمله قطعات مربوط به کانال ها، کنج ها و زوایای مختلف بصورت خاص در ابعاد اختصاصی و بر اساس استاندارد های موجود و در مواردی حتی بصورت سفارشی و ساخت خاص، با طراحی و ساخت قالب مربوطه، مهندسی و تولید می گردند.

مجموعه کاشی و آجرهای ضد خوردگی در انواع مختلفی چون سیلیسی، کربنی و گرافیتی تولید و عرضه می گردند.

از آنجایی که بیشترین مقاومت شیمیایی کاشی های سیلیسی در برابر گستره وسیعی از اسید ها بوده (به استثنای HF) و به دلیل پایه سیلیسی مقاومت طولانی مدتی در برابر مواد قلیایی ندارند، لذا عنوان کاشی های مقاوم در برابر اسید نیز در مورد کاشی و آجرهای سیلیسی صحیح به نظر می رسد.

از جمله ویژگی های اصلی کاشی مقاوم در برابر خوردگی (ضد اسید) مواردی به شرح زیر است:

مقاومت شیمیایی بسیار خوب در برابر اسیدها

مقاومت مکانیکی و حرارتی بالا همراه با عمر طولانی در برابر سایش

جذب آب بسیار پایین در نتیجه مقاومت بالا در برابر یخ زدگی و شکنندگی و تخلخل استاندارد.

میزان تخلخل (Porosity) موجود در این کاشی ها با توجه به نوع دانه بندی دقیق و یکسان مواد اولیه و نیز پروسه و تکنولوژی تولید، در حدود ۲% می باشد که باعث خنثی شدن و تحمل گستره وسیعی از تنش های مکانیکی و حرارتی این نوع کاشی ها می گردد. وجود و میزان تخلخل یکسان و کنترل شده در این نوع کاشی و آجرها از جمله ویژگی های منحصر بفرد این محصولات است. موضوعی که در محصولات متفرقه موجود در بازار که با عنوان کاشی مقاوم در برابر اسید عرضه می گردند، نه تنها وجود ندارد بلکه در مواردی با انگیزه مقاوم نمودن کاشی در برابر اسید از اعمال لعابی بر روی سطح کاشی جهت جلوگیری از نفوذ آب و مواد خوردنده به داخل بافت کاشی و سطوح زیرین، استفاده می گردد که این امر نه تنها تاثیری در کارایی کاشی ندارد؛ بلکه میزان مقاومت مکانیکی کاشی را بشدت کاهش داده و کاشی در عمل با تبدیل شدن به “چینی” در برابر ضربات و تنش های مکانیکی و حرارتی بشدت شکننده و بدون مقاومت می گردد. درخصوص مقایسه این موارد با محصولات مشابه در بخش دوم این مقاله به تفصیل اشاره شده است.

پوشش کاشی ها و آجرهای مقاوم در برابر اسید معمولا در محوطه های فرایندی (Pump Area, Tank Area) و همچنین در فونداسیون پمپ ها، مخازن و برج ها که علاوه بر  ریزش مواد خورنده، تنش های فیزیکی و مکانیکی قابل توجهی بر روی سطوح  (از جمله نوع تردد روی سطوح، احتمال برخورد قطعات و اجسام با پوشش، تجهیزات دارای لرزش و …) وجود دارند، بسیار مناسب هستند.

در سطوح داخلی سامپ ها و مخازن بتنی و بطور معمول در مخازن خنثی سازی نیز که بدلیل انجام فرایند های شیمیایی خنثی سازی دمای محلول به میزان قابل توجهی افزایش می یاید و تنش های مکانیکی همراه با سایش نیز به جهت وجود و نصب تجهیزات مختلف مانند میکسر یا Agitator و همچنین عملیات رسوب برداری وجود دارند، پوشش مناسبی محسوب می گردند.

همچنین پوشش سطوح داخلی کانال ها نیز بطور معمول از این نوع کاشی ها انتخاب می گردند.

در مورد پوشش داخلی مخازن فلزی و تاورهای فرایندی و ذخیره (Process Tanks, Storage Tanks) نیز پس از طراحی و تعیین تعداد لایه های آجرکاری و نحوه چیدمان آجرها، پوشش آجرکاری با تکنینک های خاصی اجرا می گردد. از جمله آجرکاری کلیه مخازن و برج های واحد های تولید اسید سولفوریک و تجهیزاتی از جمله Quencher و Scrubber از این جمله اند. در مورد آجرکاری این تجهیزات علاوه بر امکان استفاده از آجرهای کربنی و گرافیتی، از آجرهای با ابعاد و اشکال خاص و در برخی موارد بصورت دست ساز استفاده می گردد.

با توجه به کاشی کاری محوطه های فرایندی و واحد هایی که تردد دائم پرسنل در آنها انجام می گیرد جهت جلوگیری از لیز خوردن و افتادن پرسنل، سطح این کاشی ها بصورت ضد لغزش (Slip Resistant) تولید می گردند.

در فضاهای صنعتی که امکان وجود عوامل کثیف کننده محیط بیش از حد معمول وجود دارد، استفاده از انواع کاشی های مقاوم در برابر اسید که دارای رنگ و خاصیت چرک تاب بودن بیشتری نسبت به انواع ساده و روشن هستند وجود دارد.

شرکت آدران دژ، به عنوان نماینده انحصاری شرکت اشتویلر-کرام شیمی آلمان، تامین کننده اصلی کاشی و آجرهای مقاوم در برابر اسید و مقاوم در برابر خوردگی در صنایع مختلف کشور می باشد.

استفاده از مطالب این مقاله با ذکر منبع (وبسایت شرکت آدران دژ) بلا مانع است.

کلمات کلیدی:

کاشی مقاوم در برابر اسید/ آجر مقاوم در برابر اسید/ شرکت اشتویلر کرام- شیمی/ شرکت آدران دژ/ پوشش ضد لغزش/ پوشش مخازن/ مقاوم در برابر خوردگی/

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

Log in with your credentials

Forgot your details?