سیستم های حفاظت سطوح و ضد خوردگی

surface protective systems

surface protective systems

شرکت آدران دژ با بهره گيری از سالها تجربه و نيز استفاده از نيروهای متخصص و همکاری با بزرگترین مجموعه ضدخوردگی دنیا شرکت اشتویلر-کرام شیمی آلمان  (Steuler-KCH) در قالب تنها شریک تجاری رسمی در ایران، کلیه خدمات تخصصی مشاوره، طراحی و مهندسی، تامین مواد ضد خوردگی، ضد اسید و قلیا و اجرای پروژه های حفاظت سطوح در صنایع مختلف کشور را ارائه می نماید.

بطور کلی سیستم های حفاظت سطوح و ضدخوردگی، ضد اسید و قلیا در قالب چهار نوع اصلی بر اساس مواد بکار رفته در پوشش تقسیم بندی می شوند:

 • پوشش های رزينی یکپارچه
 • کاشی کاری/آجرکاری ضد اسيد و قليا (سراميک لاينينگ)
 • رابر لاينينگ (لاستيک کاری)
 • پوشش های ترموپلاستيک (بکاپلاست)

انتخاب نوع سیستم پوششی ضدخوردگی به عنوان پوشش ضد اسید قلیا بر اساس پارامترهای مختلف از جمله نوع مواد شیمیایی و ریزش های روی سطوح، شرایط عملیاتی از جمله دما و غلظت، شرایط مکانیکی و بررسی انواع تنش های موثر بر روش سیستم پوششی، شرایط بهره برداری و نگهداری پوشش صورت می گیرد.

پوشش های رزينی یکپارچه

در این سیستم، پوشش یکپارچه رزینی بصورت لایه ای پیوسته و معمولا به ضخامت 3 تا 6 میلیمتر بر روی سطوح فلزی یا بتنی مورد نظر با روش های مختلف اعمال می شد.

پوشش های رزينی بر پايه رزين های سنتزی هستند که با افزودن جز هاردنر عمل آمده و به مقاومت های شیمیایی و فیزیکی مورد نياز می رسند. اين پوشش ها دارای مشخصات شيميايی و فيزيکی متنوعی هستند و می توانند به دو صورت صلب (Rigid) و انعطاف پذير (Flexible) استفاده گردند.

Resin Coatings

این نوع پوشش های تخصصی بر پایه رزین های سنتزی در انواع زیر می باشند.

رزین های بر پایه اپوكسی (Epoxy)

با مقاومت مکانیکی بسیار مطلوب و مقاومت شیمیایی مناسب در برابر مواد قلیایی

چسبندگی بسیار خوب به سطوح بتنی و فلزی

با ویژگی کاهش انقباض (Shrinkage Free) و عدم ترک خوردگی پس از اجرا

قابل اجرا بر روی سطوح کف و دیواره بصورت خودتراز (Self-level) یا با الیاف بصورت Laminate و فیلرهای مختلف جهت افزایش مقاومت های مکانیکی

با قابلیت رنگ پذیری 

رزین های بر پایه پلي اورتان (Polyurethane)

پوششی انعطاف پذیر و با مقاومت مکانیکی و شیمیایی مناسب

با خاصیت الاستیسیته بالا و عدم انتقال ترک های سطح زیرین یه سطح فوقانی (Crack-Bridging)

چسبندگی بسیار خوب به سطوح بتنی و فلزی

قابل اجرا بر روی سطوح کف و دیواره بصورت خودتراز (Self-level) یا با فیلرهای مختلف جهت افزایش مقاومت های مکانیکی

با قابلیت رنگ پذیری 

رزین های بر پایه فوران (Furan)

مقاومت مکانیکی و حرارتی بسیار مطلوب

مقاومت شیمیایی بسیار مطلوب در برابر انواع مواد شیمیایی غیر اکسید کننده و حلال ها

چسبندگی بسیار خوب به سطوح بتنی و فلزی، با لزوم استفاده از لایه های زیرین (پرایمر)

قابل اجرا بر روی سطوح کف و دیواره همواره با استفاده از الیاف شیشه ای بصورت Laminate


وينيل استر
(Vinylester)

مقاومت مکانیکی و حرارتی بسیار مطلوب

مقاومت شیمیایی بسیار مطلوب در برابر انواع مواد شیمیایی و حلال ها

چسبندگی بسیار خوب به سطوح بتنی و فلزی

قابل اجرا بر روی سطوح کف و دیواره همواره با استفاده از الیاف شیشه ای بصورت Laminate و یا با انواع فیلرها

پلی استر غیر اشباع (Unsaturated Polyester)

مقاومت مکانیکی مطلوب

مقاومت شیمیایی بسیار مطلوب در برابر انواع اسیدها و حلال ها

چسبندگی بسیار خوب به سطوح بتنی و فلزی

قابل اجرا بر روی سطوح کف و دیواره همواره با استفاده از الیاف شیشه ای بصورت Laminate

برخی از این پوشش ها نیز با امکان انتخاب رنگ بر اساس استانداردهای RAL و نیز بر اساس شرایط بهره برداری با ویژگی های مختلف از جمله هادی جریان الکتریسیته Anti-static و بر اساس نوع کاربرد با سطح کاملا صاف و صیقلی و یا ضد لغزش و مضرس (Skid and Non-Skid)  اجرا می شوند.

سيستم های پوششی بر پايه رزين سنتزی بسته به شرايط و نياز در يک يا چند لايه و به روش های گوناگون به عنوان پوشش ضد اسید و ضد قلیا در سطوح داخلی مخازن، حوضچه ها و سازه هاي فلزي و بتوني اجرا می گردد.

همچنین روش های مختلفی در اجرای این پوشش های رزینی بکار گرفته می شود. از جمله:

خود تراز Self-Leveling

ماله کشی Troweling

غلتک و رولر   Rolling & Brushing

لمینیت با استقاده از الیاف Laminating

اسپری Airless Spraying

applicationsهمچنین پوشش های رزينی يکپارچه و بدون درز بر اساس نوع رزین و کاربرد پوشش با توجه به استفاده از انواع فيلرهای معدنی، آلی و نيز انواع الياف شيشه ای و غير شيشه ای جهت افزایش مقاومت های فیزیکی و شیمیایی به روش های ذکر شده اجرا می شوند.

کاشی کاری/آجرکاری ضد اسيد و قليا (سراميک لاينينگ)

 • کاشی ها و آجرهای ضد اسید (ضد خوردگی)


کاشی ها و آجر های ضد اسيد جهت حفاظت سطوح در برابر تنش های مکانيکی و افزایش مقاومت های حرارتی و شیمیایی پوشش مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم های پوششی کاشی کاری و آجرکاری ضد اسید و ضد خوردگی اشتویلر – کرام شیمی آلمان به جهت برخورداری از بالاترین استانداردهای مربوطه از جمله DIN و ASTM مناسبترین مقاومت های مکانیکی، دمایی و شیمیایی را در تجهیزات و سطوح اجرا شده دارا می باشند.

سرامیک لاینینگ (آجرکاری و کاشی کاری ضد اسید) بطور معمول در واحدهای عملیاتی در مجتمع های پتروشیمی، پالایشگاهی، نیروگاهی و صنایع شیمیایی از جمله Pump Area ، Tank Area همچنین کانال ها و حوضچه، مخازن خنثی سازی استفاده و اجرا می گردد.
در کانالها، حوضچه ها و فونداسيون ها که بطور معمول مقاومت های شيميايی، حرارتی و مکانيکی بالایی مورد نياز است، بهترین گزينه استفاده از کاشی و آجرهای ضد اسيد استاندارد می باشد.

ceramics Steuler KCH

ابعاد استاندارد کاشی های اشتویلر-کرام شیمی (240 میلیمتر در 115 میلیمتر) و ضخامت های استاندارد از 14 تا 100 میلیمتر، همراه با روش های پیشرفته تولید اکستروژن و ایجاد بافت همگن و میزان دقیق مواد معدنی از جمله SiO2 و Al2O3، میزان نفوذپذیری استاندارد و عدم وجود لعاب، وجود شیارهای زیرین جهت افزایش چسبندگی از جمله عواملی هستند که بالاترین میزان مقاومت های مکانیکی، سایشی  و شیمیایی را در کاشی و آجرهای ضد اسید و قلیا شرکت اشتویلر – کرام شیمی آلمان باعث می گردند.

تنوع ضخامت در انواع آجرهای سیلیسی، کربنی و گرافیتی، ابعاد کاملا خاص جهت داخل مخازن و برج ها بصورت آجرهای برش خورده و دست ساز (Shaped Brick) ، شرکت اشتویلر-کرام شیمی را همواره در صدر تامین کنندگان کاشی وآجرهای ضد اسید و ضد خوردگی قرار داده است.

 

آجرکاری تخصصی داخل مخازن و برج ها از جمله زمینه های اصلی و بسیار شناخته شده شرکت آدران دژ در ایران و اشتیویلر-کرام شیمی در سطح دنیا می باشد. در این نوع پروژه ها ابتدا بر اساس طرح سازه و ابعاد مخزن و برج، میزان قوس ها، موقعیت و ابعاد نازل ها و سایر جزئیات طرح اجرکاری و چیدمان و نقشه برش آجرها مهندسی و طراحی می شود. عوامل بسیار مهم دیگری از جمله شرایط دمایی، محاسبه ضرایب انتقال حرارت جهت تعیین تعداد و ضخامت لایه ها، همچنین شرایط فرایندی داخل برج و مخزن جهت تعیین نوع مواد و نوع آجرهای هر لایه نقش تعیین کننده ای دارند.

dome ^ tank bricksدر مورد برج های جذب و خشک کن (Dry and Absorbing Towers) در صنایع اسید سولفوریک، ضمن اجرای بزرگترین پروژه های آجرکاری بصورت EPC توسط اشتویلر-کرام شیمی در سطح بین المللی و نیز در داخل کشور، سیستم جدید Self-supporting Dome به عنوان جایگزین سیستم های قدیمی Grid Beam با قوس ها و آرک های زیرین و به عنوان سازه گنبدی شکل داخلی برج جهت نگهداری Ceramic Packing توسط شرکت اشتویلر-کرام شیمی به صنعت جهان معرفی و ارائه شده است. که امروزه به دلیل مزیت های سیستم سرامیکی Dome تقریبا تمام سیستم های آجرکاری برج های جذب در دنیا بر این اساس طراحی و اجرا می شود.

domeطراحی و ساخت قطعات سرامیکی Dome نیز بطور اختصاصی برای هر پروژه بصورت مجزا توسط شرکت اشتویلر – کرام شیمی صورت می گیرد.

 

 

در سیستم های کاشی کاری و آجرکاری ضد اسید، کاشی یا آجر با ضخامت مناسب با استفاده از ملات های ضد اسید و قلیا نصب و بندکشی می گردند.

ملات های ضد اسید و قلیا نیز بر ضمن برخورداری از مقاومت های مناسب مکانیکی، سایشی و حرارتی بر پایه رزین های سنتزی تهیه و تقسیم یندی می شوند:

 • ملاتهای بر پایه رزین اپوکسی
 • ملاتهای بر پایه رزین فوران
 • ملاتهای بر پایه رزین وینیل استر
 • ملاتهای بر پایه رزین پلی استر غیر اشباع
 • ملاتهای بر پایه سیلیکات پتاسیم


انتخاب ملات مناسب نصب و بندکشی نیز مانند پوش های رزینی بر اساس شرایط فرایندی و شیمیایی، نوع مواد، غلظت ها، دما و شرایط بهره برداری از پوشش صورت می گیرد.

در سیستم های کاشی و آجرکاری ضد اسید (ضد خوردگی) شرکت اشتویلر – کرام شیمی همواره وجود لایه پوششی زیرین به عنوان لایه بازدارنده (Membrane) الزامی و اجتناب ناپدیر است.
به جهت تخلخل و نفوذپذیری ملات و سرامیک ضد اسید مقاومت شیمیایی اصلی و دراز مدت توسط لایه بازدارنده میانی (Membrane) صورت می گیرد. درصورت عدم وجود لایه میانی، حتی در صورت سالم بودن ظاهری پوشش سرامیکی کاشی و آجر به دلیل نفوذ مواد خورنده و تخریب سطح زیرین بتنی یا فلزی، پوشش سرامیکی پس از مدتی از سطح اصلی جدا شده و تخریب می گردد.

رابر لاینینگ (لاستیک کاری)

سيستم پوششی رابر لاينينگ جهت پوشش داخلی مخازن و تانک های نگهداری مواد شيميايی و یا برج های عملیاتی با دارا بودن مقاومت های شیمیایی، سایشی و حرارتی بسیار مطلوب مشروط به انتخاب درست نوع لاستیک و اجرای صحیح و همچنین سرعت اجرای بالاتر نسبت به سایر پوشش ها، همواره به عنوان یکی از پرمصرف ترین پوشش های ضد اسید و قلیا (ضد خوردگی) مطرح بوده است.

Rubber Lining SKC total JPG

همچنین رابرها به عنوان لایه میانی بازدارنده (Membrane) در زير لایه سراميک لاينينگ نیز مورد استفاده قرار می گيرند. بخصوص در سیستم های آجرکاری مخازن خطوط اسیدشویی (Pickling Plants) در زیر لایه های آجرکاری از یک یا دولایه پوشش رابر به عنوان لایه میانی و مقاوم در برابر نفوذ اسید استفاده می گردد.

 

شرکت اشتویلر – کرام شیمی از جمله بزرگترین واحد های تولیدی انواع رابر ها را با روش های نوین تولید در اروپا می باشد. بهره گیری از خطوط تولید اکستروژن در تمام ضخامت ها علاوه بر استفاده از مواد اولیه با کیفیت و فرمولاسیون تخصصی همواره باعث حفظ کیفیت محصولات اشتویلر-کرام شیمی در مقایسه با محصولات مشابه از سایر کشورها بوده است.

استفاده از روش قدیمی کلندر در تولید رابرها (استفاده از لایه های نازک تر برای تولید ضخامت های بالاتر) موجب افت قابل توجه کیفیت و کاهش طول عمر در رابرهای تولید سایر شرکت ها می باشد.

بهره مندی از تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی و نمونه گیری و انجام تست های استاندارد، باعث حفظ کیفیت رابرهای اشتویلر-کرام شیمی بوده که ریفرنس قابل توجه رابرهای اشتویلر-کرام شیمی در صنایع مختلف کشور بخصوص پتروشیمی ها گواه بر این مطلب است.

رابرها بر پایه های مختلفی تولید می شوند. از جمله رابرهای سنتزی و یا طبیعی.

bromobutyl (BIIR)
butyl/bromobutyl(IIR/BIIR)
chlorobutyl (CIIR)
chlorobutyl/polyvinyl chloride (CIIR/PVC)
choloroprene/chlorobutyl rubber (CR/CIIR)
natural rubber (NR)

رابرها در انواع نرم و سخت تولید می شوند.

رابرهای نرم انعطاف پذیری بالا، مقاومت سایشی مطلوب و چسبندگی بسیار خوبی به سطوح فلزی و بتنی دارند.

رابرهای سخت نیز پس از پخت و اجرا بصورت Rigid و سخت بوده، دارای مقاومت های حرارتی بالاتر و چسبندگی بسیار خوب به سطوح فلزی و بتنی دارند.

rubber lining general SKC

فرآیند پخت (Vulcanization) رابرها معمولا به دو صورت

 • پخت در اتوکلاو Workshop Rubber با دما و فشار مشخص بر اساس نوع رابر

و یا

 • پخت در محل On-site Rubber که در گونه های زیر می باشند.

Prevulcanized در اين گونه رابرها عمليات پخت در حين توليد در دما و فشار معينی انجام می گردد. لذا اين گونه رابر ها پس از نصب نياز به پخت نداشته و بلافاصله قابل استفاده خواهند بود.

Self-Vulcanized اين نوع رابرها پس از نصب بطور خودکار تحت فشار و دمای محيط و طی مدت زمان معينی پخته می شوند.

Hot Water / Steam در اين روش رابرها پس از نصب، با استفاده از آب يا بخار گرم و تحت فشار معين پخته می شوند.

ترموپلاستیک لاینینگ بکاپلاست (Bekaplast)

سیستم پوششی ترموپلاستیک لاینینگ با نام تجاری و ثبت شده بکاپلاست (Bekaplast) در دهه 70 میلادی توسط شرکت اشتویلر معرفی و ارائه شد. مبنای سیستم های بکاپلاست بهره گیری از مقاومت های شیمیایی بالای پلیمرها و مقاومت های مکانیکی مطلوب سطوح بتنی است.


در این روش صفحات انکردار (گیره هایی با شکل خاص مخروطی) در فواصل چند سانتیمتری از سطوح اصلی بتنی قرارگرفته و پس از بتن ریزی پشت صفحات و خشک شدن بتن بواسطه درگیر شدن انکرها در بتن، پوشش بکاپلاست بصورت پایدار در سطح نهایی سازه باقی می ماند.

Thermoplastic Lining BEKAPLAST SKCصفحات بکاپلاست از جنس های:

 • پلی اتیلن با دانسته بالا HDPE
 • پلی پرپیلن در انواع گریدها از جمله PPH و PPC
 • پلی وینیل کلراید PVC
 • پلی وینیلایدن فلوراید PVDF

در ضخامت های 3 تا 15 میلیمتر بصورت رول یا صفحه در ابعاد مختلف از جمله 2 در 4 متر تولید و عرضه می شوند.

 

 

 

سیستم پوششی ترموپلاستیک لاینینگ در انواع مختلف تولید و بر اساس شرایط بهره برداری انتخاب می گردند.

 • بکاپلاست استاندارد یک لایه Bekaplast S

beka s سیستم نرمال بکاپلاست جهت پوشش مخازن خنثی سازی، سامپ ها، کانال ها و سازه های مشابه بتنی

 

 

 • بکاپلاست دوجداره Double-Wall Bekaplast

Double wall سیستم پوششی جهت مخازن و محصولات خطرناک و یا محیط های حساس به نشت مواد

 

 

 • بولتد لاینینگ Bolted Lining

bolted lining در این سیستم پوششی جهت اتصال صفحات به سطوح بتنی از Expansion Bolt های Stainless Steel استفاده می گردد که محل قرارگرفتن بولت ها در صفحه دارای طراحی خاصی است. سرعت اجرای این پوشش به جهت عدم نیاز به بتن ریزی پشت صفحات بسیار بالا و سریع است.

 

 • لاینینگ 400 و آکوا لاینینگ Lining 400 / Aqua Lining

lining 400 این سیستم های پوششی معمولا در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب و در حوضچه های آب شرب و نیز به عنوان پوشش داخلی لوله های فاضلاب و انتقال آب استفاده می شوند. معمولا از ضخامت های یک و نیم میلیمتر تولید می شوند.

 


یکی از مزیت های اصلی بکاپلاست امکان نصب صفحات انکردار بکاپلاست در پشت قالب های بتن ریزی در زمان ساخت سازه است. بدین ترتیب همراه با ساخت سطوح اصلی بتنی، همزمان پوشش بکاپلاست نیز در سطوح مورد نظر نصب شده و سپس درزهای اتصال جوشکاری اکستروژن می شوند.

 

همچنین امکان پیش ساخت پوشش بصورت ساخت قطعاتی از کانال و یا مخازن و نصب همراه با بتن ریزی سازه اصلی وجود دارد.

Bekaplast prefabrication SKCبرخی از مزیت های سیستم بکاپلاست:

 • مقاومتهاي شيميايي بسيار مطلوب
 • پيوند مكانيكي بسيار قوي با سطوح بتوني
 • خاصيت Crack-bridging (عدم انتقال ترك هاي ريز و اجتناب ناپذير سطح بتوني به پوشش ترموپلاستيك
 • قابليت نصب سریع و تعمير آسان
 • امکان تست کامل و اطمینان از درزبندی کامل پوشش با تست جرقه Spark Test
 • مقاوم دراز مدت در برابر تابش مستقيم نور خورشيد (UV)
 • مقاومت در برابر تنش ها و ضربات مكانيكي، سايش، شوكهاي حرارتي و خوردگيهاي ميكروبي
 • طراحي انكرها بر مبناي هندسه خاص (مخروطي شكل) و ابعاد خاص و در نتيجه بهترين شيوه مهار سازي در بتن
 • توزيع يكنواخت انكرها بر روي سطوح و در نتيجه توزيع يكسان فشار از جمله شوك هاي انبساطي و انقباضي
 • انطباق استاندارد DIN آلمان, ISO 9001 و استاندارد معتبر زيست محيطي SCC
 • داراي تاييديه انستيتو ساختمان آلمان DIBt 
 • دارنده اولين Patent مربوط به Bekaplast

Thermoplastic Lining 400

Log in with your credentials

Forgot your details?